Tort w życiu człowieka. Znaczenie i symbolika
Delikatny, kremowy, uwodzący smakiem i składający się z kilku warstw – trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek uroczystość bez tortu. Czy zastawialiście się kiedyś, dlaczego lubimy świętować w towarzystwie tego bogatego wypieku? Warto zastanowić się nad powodami, dla których tort pojawia się w ważnych momentach naszego życia.
Jak to się zaczęło?
W czasach starożytnych korzystano z chlebowych wypieków słodzonych miodem i wzbogacanych owocami, zwłaszcza suszonymi, by podkreślić uroczysty charakter jakiegoś wydarzenia albo uświetnić ofiarę składaną bogom. Jednak ciasta bardziej przypominające współczesne torty pojawiły się na ziemiach polskich w XVI wieku wraz z królową Boną, której, okazuje się, zawdzięczamy nie tylko włoszczyznę. To z języka włoskiego wywodzi się też nazwa wypieku, gdzie włoskie słowo „torta” oznaczało placek bądź zwinięty chleb. Przykładem może być słynna „Tota della nonna”, czyli włoski babciny placek. I choć każdy region, każde miasto, ba nawet każda włoska gospodyni będzie się zarzekała, że jej przepis jest tym najlepszym, to ta różnorodność wcale nie przeszkadza chwalić się tym „torta” przed całym światem.
Co ciekawe już w renesansie pieczono okrągłe torty. Kształt ten miał nawiązywać do tarczy słonecznej lub księżycowej, ale też symbolizować krąg życia, w którym wszyscy uczestniczymy. Przez długi czas torty były deserem podawanym w zamożnych szlacheckich i magnackich rezydencjach. Na szczęście dzisiaj tort nie podkreśla podziałów w społeczeństwie, a wręcz przeciwnie uświetnia wspólne chwile.
Dlaczego tort jest wyjątkowy?
Wiele osób zapewne zastanawiało się za sprawą, jakich właściwości tort stał się ciastem tak szczególnym. Jeśli przyjrzymy się jego recepturze, to nie odkryjemy nadzwyczajnych składników. Po prostu blaty ciasta biszkoptowego nasączone ponczem i przełożone kremem lub bitą śmietaną z dodatkiem owoców i obowiązkową dekoracją. Jednak już na podstawie tego wyliczenia rozumiemy, że w torcie musi się znaleźć bogactwo ulubionych składników pierwszorzędnej jakości. Sztuką jest skomponowanie tych oczywistych składników w niepowtarzalną całość – tortu artystycznego.
Przygotowywanie każdego tortu na zamówienie to wieloetapowy proces twórczy, wymagający projektu, kreatywności i kunsztu. O wyjątkowości tortu świadczą też emocje, które są z nim związane. Dotyczy to zarówno pasji cukiernika, który go tworzy, ale przede wszystkim fantazji czy oczekiwań osób zamawiających, jak i tych, które będą się nim delektować. Tym samym tort staje się symbolem naszych marzeń o zasobnym oraz pomyślnym życiu. Dlatego zazwyczaj świętujemy w jego towarzystwie, pragnąc, aby choć trochę z tych życzeń się ziściło.
Pierwszy tort pojawia się na naszych chrzcinach bądź pierwszych urodzinach. Następne zaś na każdych kolejnych oraz z okazji innych uroczystości: komunii, chrzcin, wesela czy jubileuszu. Każdy z nich będzie stanowił ważny punkt świętowania, gdy zebrani będą czekali na moment krojenia i poczęstunku. Jego smak podkreśli niezwykłość spędzanych wspólnie chwil, gdyż to ciasto jak żadne inne, odkrywa swój urok, gdy można je dzielić z bliskimi. Obecnie bez tortu trudno wyobrazić sobie także inne okazje dotyczące życia zawodowego, lokalnych wydarzeń, powitań czy pożegnań. Tort artystyczny sprawia, że każda z tych chwil jest niepowtarzalna, gdyż jego kształt oraz smak udowadniają, że marzenia się spełniają.